Umman Körfezi’nde bir petrol tankeri bombalı dronla vuruldu

Liberya bandıralı “Pacific Zircon” isimli petrol tankeri, dün gece Umman açıklarındayken bomba yüklü bir insansız hava aracı ile vuruldu.

Bölgede deniz nakliyatını izleyen İngiliz askeri kuruluşu “Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları“, AP’ye yaptığı açıklamada, “olayın farkında olduklarını ve şu anda soruşturulduğunu” aktardı.

Geminin Singapur merkezli “Eastern Pacific Shipping” şirketi tarafından işletildiği ve İsrailli milyarder Idan Ofer’e ilişkin olduğu belirtildi.

Orta Doğu’da İsrail ile İran ortasındaki gerginlik artarken, bölgede daha evvel de İsrail ilişkili gemilere yönelik dron saldırısı gerçekleştirilmişti.

İSRAİL, İRAN’I SORUMLU TUTTU

Öte yandan Tel Aviv idaresi, ataktan İran’ı sorumlu tuttu.

İsrail Ordu Radyosu’nun haberine nazaran, İsrailli askeri yetkililer, “saldırının gerisinde İran’ın bulunduğunu ve hadisenin İran’ın Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’na yönelik müdahale teşebbüsü olduğunu” tez etti.

Ayrıca, İsrailli milyarder Idan Ofer’in, Singapur merkezli şirket için çalışan geminin direkt sahibi değil hissedarı olduğu kaydedildi.

İsrail’in suçlamasıyla ilgili İran’dan ise şimdi bir açıklama yapılmadı.

İsrail daha evvel de İran’a karşı benzeri suçlamalarda bulunmuş lakin Tahran idaresi bu suçlamaları resmi olarak kabul etmemişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir