Uludağ’ın zirvesinde inovasyon heyecanı

BURSA (İGFA) – Tekstil ve hazır giysi dalında aylardır devam eden inovasyon maratonu sonuçlandı. Dereceye girenler, Uludağ’ın tepesinde düzenlenen bir merasimle mükafatlarını aldılar.

T.C. Ticaret Bakanlığı dayanağı ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) bu yıl beşinci kere düzenlediği girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge’da final serisi ağır bir heyecana sahne oldu. Programın destekçilerinden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) iştiraki olan Bursa Business School’da gerçekleştirilen ödül merasimine girişimcilerin yanı sıra, ihracatçı birlik liderleri ve çok sayıda firma temsilcisi ilgi gösterdi.

Çok sayıda girişimcinin başvurduğu 5. TechXtile Start Up Challenge’da fikir basamağındaki projelerin yarıştığı Level Up Kategorisinden 10, fikir etabını geçmiş, ticarileşmiş projelerin katıldığı Scale Up kategorisinden ise 9 proje birinci üçe girmek için çaba etti. Alanının önde gelen isimlerinden oluşan heyetimizin oylarıyla Level Up Kategorisinde “Tekstil Atıklardan Kompozit Hammadde Eldesi” projesiyle Beyza Aslan birinci olurken, Scale Up kategorisinde “Harcy” isimli projesiyle Ahmet Haris Lala birinci sırada yer aldı. İnovasyon odaklı yatırımları ile farkındalık yaratan firmaların, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin yarıştığı 10. TechXtile İnovasyon Ligi’nin şampiyonu, “Ekstrem Soğuk Ortamlarda Kullanıma Yönelik Akıllı Giysi Geliştirmesi” projesiyle Sun Dokumacılık oldu. En Sürdürülebilir Proje Mükafatını ise “Doğaya Dönüşen Bio-Çözüm” Projesiyle Almaxtex kazandı.

PINAR TAŞDELEN ENGİN : “TECHXTİLE START UP CHALLENGE MARKA HALİNE GELDİ”

Moderatörlüğünü Ufuk Batum’un yaptığı programın açılışında konuşan UTİB Yönetim Kurulu Lideri Pınar Taşdelen Engin, TechXtile Start Up Challenge’ın kendi başına bir muvaffakiyet hikayesi olduğunu belirterek, “Genç girişimcileri bölüme kazandırdığımız etkinliğimize dayanak veren T.C. Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Bursa Teknoloji Uyum ve Ar-Ge Merkezi’ne (BUTEKOM) dayanakları için şükranlarımı sunuyorum. Bu kurumların güç birliği ile ortaya çıkan sinerji etkinliğimizin her geçen yıl daha da büyüyerek bir marka haline gelmesini sağladı. Türk dokumacılık ve hazır giysisinin kıymetinin artırılması ve dalda yenilikçi eserlerin geliştirilmesine katkı sağlanması açısından pahalı bir misyon üstlendik. Her sene programı nasıl daha güzel hale getirebileceğimizi düşünerek ilerliyoruz. Bu bir yarış ya da aktiflik değil bir süreç ve en büyük mükafatı de bu aslında. Girişimcilerimiz fikirleriyle geliyorlar ve bu seyahatte inanılmaz bir gelişim yaşıyorlar” dedi.

BAHAR KORÇAN İSMİNE VE BAYAN GİRİŞİMCİLERE ÖZEL ÖDÜL

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden ünlü Moda Dizayncısı Bahar Korçan ismine verilen “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü “Tekstil Atıklardan Kompozit Hammadde Eldesi” projesiyle Beyza Aslan ve grubu kazandı. Bayanların girişimciliğe teşvik edilmesi için bu yıl dördüncü defa verilen Bayan Teşebbüsçü Özel Mükafatını de “Waste To Rainbow” projesiyle Saadet Alpdağtaş kazandı.

UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve UHKİB Lideri Nüvit Gündemir ile birlikte; TİM Lider Vekili Ahmet Fikret Kileci, BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, AHKİB Lideri Gürkan Tekin, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, EHKİB Lideri Recep Burak Sertbaş, ETHİB Lideri Jak Eskinazi, İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, İMA Başkanı Jale Tunçel, Arya Kadın Platformu Bursa Başkanı Berna Aşıroğlu dereceye girenlere mükafatlarını verdiler.

ÖDÜL KAZANANLAR LİSTESİ

LEVEL – UP KATEGORİSİ BİRİNCİ ÜÇ:

1. Beyza Aslan – Dokuma Atıklardan Kompozit Hammadde Eldesi

2. Sena Cimilli Duru – Pilotlara Yönelik İç Giysi Tasarımı

3. Bilge Koyuncu – Ecoshieldpro (Çevre Dostu Gözetici Giysi Tasarımı)

SCALE – UP KATEGORİSİ BİRİNCİ ÜÇ:

1. Ahmet Haris Lala – Harcy

2. Saadet Alpdağtaş – Waste To Rainbow

3. Cansu Başer – Healthy Race – Smart Textile Ecg

TECHXTİLE İNOVASYON LİGİ BİRİNCİ 10 FİRMA : (Alfabetik Sıra ile)

– ASTER TEKSTİL

– BERTEKS TEKSTİL

– BOSSA

– ELYAF TEKSTİL

– İSKUR TEKSTİL

– KIRAYTEKS

– KİPAŞ MENSUCAT

– KORTEKS

– SPİNTEKS

– YÜNSA

TECHXTILE İNOVASYON LİGİ MANSİYON MÜKAFATLARI (Alfabetik Sıra ile)

– AKBAŞLAR TEKSTİL

– AYDIN MENSUCAT

– BAYKAN DENİM

– BURSALI TEKSTİL

– CAN TEKSTİL

– EMİRALİ TEKSTİL

– KARACASU TEKSTİL

– KÜÇÜKÇALIK TEKSTİL

– POLYTEKS TEKSTİL

– TEPAR TEKSTİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir