Kobi’lere 4.5 milyon dolarlık hibe

Deprem hibeleri, İsveç’in 15.5 milyon ABD Doları fiyatındaki finansman takviyesiyle UNDP tarafından uygulanan ve öbür iki bileşeni toplumsal bakım hizmetleri ve atık idaresi olan daha büyük programın bir kesimini oluşturuyor.

İLK ADIM ANTAKYA’DAN

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Bölge Yöneticisi Ivana Živković, “Küçük işletmeler her iktisadın can damarı. Toparlanmanın birinci adımı, bu işletmeleri tekrar ayağa kaldırmakr” dedi. Živković yeni hibe programını, Türkiye’nin sarsıntıda en çok hasar gören Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya’da, bugün Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği bir aktiflikte duyurdu.

KADIN İŞVERENLERE ÖNCELİK

Živković, dört gün sürecek resmi Türkiye ziyaretinin bir modülü olarak Hatay’da UNDP proje alanlarını ziyaret etti. Hibe programının başlangıç noktasını, 13 Haziran 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta UNDP tarafından başlatılan, bayanların yönettiği işletmelere yönelik 500 bin fiyatındaki daha küçük bir hibe programı oluşturuyor. Evvelki programa gösterilen ilgi -toplam 820 başvuru- nedeniyle, UNDP bu programı süratli biçimde etkilenen tüm vilayetlere yaygınlaştırma yoluna gitti. Uygunluk kriterlerine ait detaylar bir yandan geliştirilmekle birlikte, bölgesel hibe programının vereceği hibeler 30 bin ila 300 bin TL ortasında olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir