Erkek politikacılar parlamentoda topuklu ayakkabı giydi

Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, 20 Nisan’da Kanadalı erkek milletvekillerinin bayana yönelik şiddete dikkat çekmek için parlamentoda pembe topuklu ayakkabı giydiği imgeleri paylaşarak “Artık dikkatinizi çektiğime nazaran, bayana yönelik şiddet yalnızca fizikî değil, her biçimiyle karşımıza çıkıyor” açıklamasını yaptı.

Bakan Alghabra, Twitter paylaşımında şu tabirleri kullandı: “Artık dikkatinizi çektiğime nazaran, bayana yönelik şiddet yalnızca fizikî değil, her biçimiyle karşımıza çıkıyor. Benden başlayarak erkeklerin, hareketlerimizin ve sözlerimizin sonuçlarının farkında olması ve etrafımızda bayanlara alan yaratmak için daha uygununu yapması gerekiyor.”

‘ERKEKLERİ EĞİTMEK TAHLİLİN BİR PARÇASI’

Kanada Aile Bakanı Karina Gould ise, “Erkekleri ve erkek çocukları eğitmek tahlilin bir modülü. Toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti sona erdirmek, hepimizin sorumluluğu” dedi.

‘YÜZEYSEL BİR JEST’

Söz konusu manzaralar, toplumsal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Kimileri milletvekillerinin ‘farkındalık yaratma çabasının’ değerine dikkat çekerken, birtakım kullanıcılar ise bu hareketin ‘yüzeysel bir jest’ olduğunu söyledi. Alghabra’nın paylaşımına yorum yapan bir kullanıcı, “Kadınlar, ekip elbiseli bir küme yetişkin erkek topuklu ayakkabılayla dolaştığı için kendini daha inançta hissediyor. Bunu neden daha evvel yapmadığımızı merak ediyorum” tabirlerini kullandı. Öbür bir kullanıcı ise, “Erkeklerin topuklu ayakkabı ile yürümesi bayana yönelik şiddeti durdurmak ismine nasıl bir teşvikte bulunabilir?” diye sordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir