CANLI | Mithat Sancar: İstanbul’u faşizmin üssü yaptırmayacağız!

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin küme toplantısında konuşuyor. 

Sancar’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bir örgütlü kötülük nizamı inşasında yaşıyoruz. Yeni rejim inşası çeşitli atılımlarla devam ediyor. Rejim inşasının en kıymetli kesimi, demokratik siyasete daima saldırmak ve tasviye planlarını işletmektir. Pazar günü bizim İstanbul Vilayet Eş Liderimiz ve Şırnak eksi vekilimiz Ferhat Encü’ye tokatla saldırıldı. Hasta mahpusların adalet nöbetine saldırıldı, gençlere saldırıldı. Bu hücumların emelini biliyoruz. Bu iktidar şiddet, savaş, tansiyon ve nefret siyasetleri ile ayakta kalmaya çalışıyor. HDP’nin bu iktidara kaybette gücünün farkındalar. O nedenle akınlar pervasızlaşıyor ve daima yeni boyutlar kazanarak devam ediyor. Biz bu saldırıyı protesto etmek ve açıklama yapmak için İstanbul Kadıköy ilçe binamızın önünde bir ortaya gelmeyi kararlaştırmıştık. Ben ve Buldan; vekillerimiz, bileşen partilerimiz, ittifak güçlerimiz orada buluşacaktı. Oraya gitmeye kalkıştığımızda gördük ki bütün yollar abluka altında, bütün yollar kesilmiş, binlerce polis yığılmış… Gerçek bir abluka yaratmışlar. Bu abluka, bu sistemin sembolüdür. Topluma, siyasete, adalete, hakikate abluka… 

İktidar korkuyor. Bizlerin kararlılığından korkuyor. Bu rejimin inşasını durduracak olma irademizden korkuyor; geleceği, demokrasi adalet ve barış üzerine kurma ısrarımızdan korkuyor. Yürüyüşümüz büyüyerek devam ediyor bu da iktidara her alanda kaygı salıyor. 

Tecritlerle, ablukalarla, halklarımızla buluşmamızı engelleyeceklerini sanıyorlar lakin yanılıyorlar. 

İstanbul’u bu yeni rejimin inşasında bir üs haline getirmek istiyorlar. Seçilmiş belediye liderine yargıyı kullanarak ceza veriyorlar, üzerimizde sayısız defa uyguladıkları bu politikayı İstanbul’a taşıyorlar. Bu operasyonun hedefi da muhakkak. Bizler üzerinde denedikleri siyasetleri bütün Türkiye’ye yayıyorlar. Bu iktidarı, yeni rejim inşasını durdurmanın yolu en geniş demokratik ortak çabasından geçiyor. İstanbul’u faşizmin üssü yaptırmayacağız! Bunun yolu İstanbul’dan Roboski’ye dalga dalga ortak çaba ve dayanışma sınırını oluşturmaktan geçiyor! İstanbul ve Roboski buluşacak; bu rejimi de bu iktidarı da durduracak ve gönderecek. 

İktidarı oluşturan güçler; savaş, şiddet, nefret sütunları üzerine kurdular bu paydaşlığı. İsmini koymak da gerekiyor. Bu sütunların harcını da Kürt düşmanlığı ile övmeye çalışıyorlar. Kürt aksisi bütün siyasetler, iktidarlar kaybetti, bu iktidar da kaybedecek. Uğraşmaları boşuna, kazanamayacaklar. Karşılarında kararlılığı tekraren sınanmış, her seferinde de bu imtihandan yüzünün akıyla çıkmış Kürt halkının direnci var. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir