Birleşmiş Milletler’den Afganistan’a kritik ziyaret

BM Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı Ramiz Alakbarov, düzenlediği basın toplantısında, Taliban’ın Afganistan’da bayanların sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışmasını yasaklamasını kıymetlendirdi.

Alakbarov, BM Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths’in gelecek haftalarda Afganistan’ı ziyaret edeceğini ve mümkün olan en üst seviye yetkililerle görüşmeye çalışacağını açıkladı.

Bu ortamda BM için yeni programlar başlatmanın fiilen imkansız olacağına dikkati çeken Alakbarov, muhafazakar bir toplumla yakınlaştıkları için ister beslenme, ister sıhhat hizmetleri, su yahut hijyenle ilgili olsun makul muhtaçlıklarının anlaşılması için bayanların, bayanlarla konuşması gerektiğini söyledi.

Alakbarov, memleketler arası toplumu, bayan haklarına ait yasakları bilakis çevirmek için baskı yapmak yerine Taliban ile diyalog yoluyla ilgi kurmaya çağırdı.

NELER YAŞANMIŞTI?

BM’den 28 Aralık’ta yapılan açıklamada, Taliban’ın bayanların STK’lerde çalışmasını yasaklaması nedeniyle vakit açısından kritik kimi yardım programlarının süreksiz olarak durdurulduğu duyurulmuştu.

Taliban, 24 Aralık’ta STK’lerin bayan işçi çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almıştı.

Taliban geçici hükümetinin Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman Habib, Bakanlığın kelam konusu kararı ülkedeki tüm STK’lere gönderdiğini ve bu karara uyulması gerektiğini söylemişti.

Kadın çalışanın işlerine son vermeyen STK’lerin lisanslarının iptal edileceği kaydedilmişti.

Taliban Süreksiz Hükümetinin Yüksek Öğretim Bakanlığı, 20 Aralık’ta Afganistan’daki tüm kamu ve özel üniversitelere gönderdiği talimatla kız öğrencilerin eğitimlerine ikinci bir duyuruya kadar orta verildiğini duyurmuştu.

Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de ülke idaresine geçmesinin akabinde kamu ve özel bölümde çalışan çok sayıda bayan işini kaybetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir